Pravdivost titulku potvrzuje Petr Musil, chovatel poštovních holubů ze Žďáru nad Sázavou.
Z širé plochy přibyslavského letiště tréninkově každé dvě minuty vypustí své holuby, zatímco jeho manželka Hana doma netrpělivě čeká, až se opeřenci vrátí k holubníku, aby v pečlivě vedeném tréninkovém zápisníku zaznamenala čas příletu každého z nich.
„Doma by měli být za 15 až 17 minut, záleží na tom, zda čelí protivětru. Pokud silně fouká, holub dosáhne rychlosti „jen“ kolem 60 až 70 km za hodinu, s větrem „v zádech“ za hodinu uletí až 100 km,“ říká Petr Musil.
Nad letištěm zakroužila káně, její rozmáchla křídla však chovatele nechala klidným. Naopak, holub nemá žádnou šanci proti sokolům nebo orlům, se zraněním se někdy vrátí po útoku jestřába. Hana Musilová je povoláním zdravotní sestra, několika svým opeřencům po střetu s dravci na několik tisíc kilometrů dlouhé pouti domů již chirurgicky sešila poraněná křídla.
Poštovní holub je plemeno holuba domácího, šlechtěné pro vynikající prostorovou orientaci a schopnost návratu z velkých vzdáleností. K přenášení zpráv holubí poštou byli holubi využíváni už od starověku.
Chovatelů poštovních holubů v Česku ubývá.
Text a foto: Ivo Havlík