Vojenští kaplani si v Přibyslavi připomenuli 600. výročí Žižkova skonu

Zobrazeno 19. 8. 2024


V sobotu 17. srpna 2024 se v nádvoří Kurfürstova domu v Přibyslavi uskutečnila ekumenická bohoslužba s vojenskými kaplany u příležitosti 600. výročí úmrtí Jana Žižky.

Bohoslužbě předcházelo uctění památky obětí holocaustu a komunismu s položením květin k pamětním místům v nádvoří.

Přítomné na začátku pozdravil starosta města Přibyslav Martin Kamarád. Na bohoslužbě se podíleli čtyři kaplani z různých církví – pplk. David Tomčík z husitské církve, kpt. Petr Šabaka z Církve římskokatolické, kpt. Roman Lukáš z Českobratrské církve evangelické a kpt. Maxim Švancara z Pravoslavné církve.

Úvodní modlitbu vyslovil římskokatolický děkan Pavel Sandtner z přibyslavské farnosti.

Po čtení evangelia pronesl promluvu patriarcha CČSH Tomáš Butta. V ní připomenul postavu husitského vojevůdce Jana Žižky v historickém a ekumenickém pohledu a zaměřil se na tři aktuální témata – obranu, smíření a pokoj.

Následovaly krátké reflexe a přímluvné modlitby jednotlivých kaplanů k těmto třem tématům, která tvořila myšlenkové a duchovní zaměření celého tohoto setkání. Zazněly modlitby za armádu a vojáky, bránící lidskou důstojnost, svobodu a spravedlnost, za uzdravování bolestných ran a nezhojených jizev minulosti a prosby za místa, kde se nemohou lidé těšit z daru míru. Bohoslužba se nesla ve znamení smíření, které bylo viditelně projeveno gestem podání ruky a vzájemným přáním pokoje.

Hrál žesťový soubor Armády ČR a společný zpěv na varhany doprovázel František Tichý, farář CČSH z Jihlavy.

Po závěrečném požehnání se rozezvučel husitský chorál v podání žesťového souboru Armády ČR. Po skončení bohoslužby předal vojenským kaplanům a duchovním starosta města Martin Kamarád stříbrné pamětní medaile, které město dalo vyrazit k Žižkovu jubileu. Starosta zdůraznil, že materiál připomíná, že se v minulosti v Přibyslavi těžilo stříbro a z něj v Kutné Hoře razily mince. Patriarcha Tomáš Butta předal starostovi Martinu Kamarádovi, děkanovi Pavlu Sandtnerovi, ředitelce Kulturního zařízení města Zdeně Valnerové, kronikáři města Ivo Havlíkovi, všem kaplanům a 1. místostarostovi Michaelu Omesovi rovněž pamětní medaile.

Nádvoří bylo zaplněno těmi, kteří se účastnili bohatého programu „Středověkého dne”, jehož součástí byla i tato ekumenická bohoslužba.  Přítomni byli též hosté z partnerského města v Holandsku Mook en Middelaar v čele se starostkou města Inge van Dijk.

Do Přibyslavi přijeli i členové CČSH z blízkých náboženských obcí brněnské diecéze i z dalších míst.

Odpoledne zakryly oblohu tmavé mraky a zpovzdálí se ozývalo hřmění, neboť po úmorném horkém a dusném počasí byly předpovídány silné bouřky. Přesto celá bohoslužba mohla podle pořadu proběhnout.

Hned vedle Kurfürstova domu je „dům setkávání“ naší církve, který slouží pro dětské tábory a akce mládeže. Zde nalezli někteří z příchozích přístřeší v čase bouřky a prudkého deště, který se přihnal těsně po skončení této bohoslužby. Další program musel být z důvodu nepřízně počasí přerušen a zkrácen.

Dopoledne však proběhla řada akcí, včetně průvodu středověkých bojovníků městem v čele s Janem Žižkou, ukázky dobových řemesel nebo rekonstrukce dobývání hradu Ronov, v němž husité ukryli Žižkovo tělo.

Přibyslav si Žižkovo jubileum připomíná celoročně rozmanitými akcemi. Dne 5. října 2024 bude pořádat Brněnská diecéze CČSH v Přibyslavi „Diecézní den“, jeho součástí bude bohoslužba u Žižkovy mohyly. (TB).

Snímky Ivo Havlíka