Hold hrdinům odboje - generálu Lužovi a poručíku Korešovi

Zobrazeno 8. 10. 2024


Ve Hřištích, dnes místní části města Přibyslav, se v neděli 6. října 2024 konal pietní akt k uctění památky dvou hrdinů, kteří se zbraní v ruce padli v boji proti okupaci Československa hitlerovským Německem. O životy je 2. října 1944 připravili četníci z přibyslavské stanice.

Vzpomínku k 80 let staré tragédii svorně připravili - Nadace Vojtěcha Borise Luži z jeho rodného Uherkého Brodu, samospráva Říčan, rodného města Josefa Koreše, a samospráva města Přibyslav.

Promluvila historička Miroslava Poláková: „Lužovo ilegální působení za okupace vrcholilo v září 1944, kdy byl jmenován hlavním vojenským velitelem domácího odboje a v rámci nejvyššího orgánu domácího odboje R3 vydal směrnici s rezistenční výzvou zejména pro aktivní důstojníky - Místo každého vojáka a hlavně důstojníka bylo a je vždy v předních řadách bojovníků, tam, kde hrozí národu největší nebezpečí‘. Výzvy k národní mobilizaci se držel až do osudného 2. října 1944. Vedle gen. Vedrala – Sázavského, který zahynul dnes přesně před 80 lety na Dukle, padl gen. Vojtěch Luža jako jediný z 24 československých generálů se zbraní v ruce. Dnešní setkání a vzpomínka na jeho osobnost je pouze nepatrným splacením dluhu člověku, který v sobě po celou dobu svého života měl odvahu žít pro tento národ a pro tuto zemi. Čest jeho památce!“

Místostarostka města Říčany Hana Špačková uvedla, že oba vojáci z města uprchli v poslední možné chvíli před dopadení. Potvrdili to i přítomní příbuzní Josefa Koreše. O tom, proč založil Nadaci bratří Lužů, hovořil Michal Bábíček, generálův prasynovec a pravnuk Bohuslava Luži. Ani Bábíčkův pradědeček se míru nedožil, zahynul v posledním dni 2. světové války, 8. května 1945 v koncentračním táboře.

Protože se bývalý hostinec v Hřištích přestavuje na rodinný dům, bronzová deska, která tam od roku 1946 tragédii připomínala, byla tentokrát položena na lavičku.

Místostarosta města Michael Omes a rodina Votavových slíbili, že pamětní deska bude na původní místo vrácena, nebo postavena do bezprostřední blízkosti. Inspirací se možná stane instalace Lužovy kamenné mohyly, která byla odhalena 2. října 2024 před Žižkovými kasárnami v Olomouci. V těchto kasárnách se generál Luža v září 1938 ujal velení 2. československé armády.

Účastníci pietního aktu na jeho závěr bez hudebního doprovodu zapěli českou státní hymnu a ještě dlouho spolu diskutovali. Mimo jiné o hrubém zkreslování Lužova odboje publicistou Hynkem Jurmanem.

Text a foto: Ivo Havlík